Kiekkouutiset

Jarkko Näppilä liittyy Ilveksen valmennustiimiin

Jarkko Näppilä liittyy Ilveksen valmennustiimiin

Ilves vahvistaa Liiga-joukkueensa valmennusryhmää 32-vuotiaalla liikuntatieteiden maisteri Jarkko Näppilällä. Entisen Ilves-kapteenin vastuualueena on yksilöiden kokonaisvaltaisen kehittymisen koordinointi. Kausina 2018-2021 Ilveksen fysiikkavalmentajana toiminut Juha Koskela ei jatka seuran palveluksessa.

Keväällä 2021 Jyväskylän yliopistosta liikuntatieteiden maisteriksi valmistunut Jarkko Näppilä liittyy Ilveksen Liiga-joukkueen valmennusryhmään. Näppilä on toiminut neljän vuoden ajan yksilövalmentajana, jonka tarjoamia valmennuspalveluita ovat käyttäneet joukkueharjoitusten ulkopuolella muun muassa Liigassa pelanneet Eemeli Suomi, Roby Järventie, Jan-Mikael Järvinen, Arttu Ilomäki, Niclas Lucenius ja Lassi Thomson sekä taitoluistelun MM-kisoissa esiintynyt Jenni Saarinen.

Näppilä toimii Ilveksen sopimuspelaajien henkilökohtaisena valmentajana vastuualueenaan yksilöiden kokonaisvaltainen kehittäminen arjessa. Hänen monipuoliseen työnkuvaansa sisältyvät muun muassa lajitaitojen kehittäminen seuran joukkueharjoitusten ulkopuolella, pelaajien fyysisten ja henkisten ominaisuuksien kehittäminen sekä kuormituksen ja arjen hallinnan seuranta.

Lisäksi Näppilä tukee roolissaan Ilves Hockey Oy:n ja Ilves ry:n kilpavaiheen pelaajapolkua konsultoimalla ja kehittämällä myös seuran U20-joukkueen ja nuorempien ikäluokkien yksilöiden toimintaa sekä ohjaamalla yhteistyöseura KOOVEE:n Mestis-joukkueessa pelaavien Ilveksen sopimuspelaajien kehittymistä.

Lue lisää aiheesta:

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>