Uutiset

Jenkkifutiksen tulevaisuus Tampereella lupaava

Tampere Saintsin miesten joukkueenjohtaja Marcus Lönnqvist vieraili FUN Tampereen aamussa kertomassa amerikkalaisen jalkapallon asemasta Suomessa. Tampere sai kiitosta mm. harjoitusolosuhteista.

Jenkkifutiksen tulevaisuus Tampereella lupaava

Marcus Lönnqvistin mukaan lajin tulevaisuus on hyvissä kantimissa, sillä seuran kotikenttänä toimiva Pyynikki sai keväällä uuden tekonurmen. Lisäksi Koivistonkylään saatiin viime syksynä jenkkifutisviivat kenttään, joten kaupungissa on nyt kaksi kenttää, joilla pelata. Seuran junioritoiminta onkin vilkasta ja tulevaisuudessa saataneen entistä enemmän omia kasvatteja joukkueeseen.

Tampere Saintsin miesten edustusjoukkuetta ovat tällä kaudella koetelleet loukkaantumiset ja sairastelut. Joukkue on tällä haavaa Vaahteraliigan jumbotilalla. Seuraava ottelu pelataan lauantaina, kun Pyynikille saapuu vieraaksi Kuopio Steelers.

Marcus Lönnqvist aamuvieraana 24.7.